PYTANIE:

Podatnik zakupił mieszkanie razem z małżonką w kwietniu br. Dokonał w tym mieszkaniu remontu i w sierpniu w/w mieszkanie zostało sprzedane.

 

Czy faktury na materiały i usługi remontowej muszą być wystawiane na obu małżonków wspólnie czy wystarczy aby na fakturze widniał tylko małżonek?

 

Czy spłata kredytu hipotecznego tzn. 3 rat w części kapitałowej i odsetkowej (3 raty były zapłacone przed sprzedażą mieszkania, następnie mieszkanie zostało sprzedane i spłacono resztę kredytu) zaciągniętego na zakup tego mieszkania można uznać za wydatki na cele mieszkaniowe?

Opinia przygotowana przez współpracujacych z NOXUM doradców podatkowych z TAXOLOGICA

NOXUM logotyp

ODPOWIEDŹ:

Faktury powinny być wystawiane na oboje małżonków, gdy oboje ponoszą wydatek. Natomiast przy wspólnocie majątkowej jeżeli faktura będzie wystawiona tylko na jednego małżonka można uznawać, że skoro wydatek był poniesiony z majątku wspólnego to oboje małżonkowie ponieśli ten wydatek (tak też wskazało MF w przykładzie do Objaśnień podatkowych z 30 marca 2023 r. do ulgi termomodernizacyjnej). Jeżeli faktury są wystawione na jednego małżonka, można też wystawić notę korygującą i dodać drugiego małżonka.

 

Wydatki na spłatę kredytu oraz odsetek od tego kredytu, zaciągniętego na zbywaną nieruchomością można uznać za wydatki na własne cele mieszkaniowe – art. 21 ust. 30a ustawy PIT. dotyczy wyłącznie spłaty kredytu z uzyskanej ze sprzedaży kwoty.

Te 3 raty zapłacone w trakcie posiadania mieszkania (czyli jeszcze przed sprzedażą) nie są wydatkami na cele mieszkaniowe i nie będą stanowiły kosztu.

Wynika to z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT, zgodnie z którym: Wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych (…) jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe (…).

Jednocześnie stosownie do art. 22 ust. 6c ustawy PIT: Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c (…) stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Wydatki na spłatę tych 3 rat kredytu nie spełniają powyższych warunków.

 

Home
Nawiguj
Zadzwoń
Wiadomość
Panel online